Συνεχίζοντας στο… Tipping Point

Εξαιρετική καινοτόμα δράση

Το σχολείο μας σχεδιάζει και τη φετινή παρέμβαση μέσω της πλατφόρμας του Tipping Point. Επιδιώκοντας έναν απολογισμό της περυσινής συμμετοχής μας στο καινοτόμο πρόγραμμα του Tipping Point πρέπει να επισημανθεί  ότι δόθηκε η δυνατότητα στους μαθητές μας να παρακολουθήσουν περισσότερες από 15 παρουσιάσεις, να υποβάλουν τα ερωτήματά τους και να συζητήσουν με διακεκριμένους επιστήμονες και ειδικούς σε τομείς που οι ίδιοι οι μαθητές επέλεξαν. Ενδεικτικά οι τηλεδιασκέψεις που οργανώθηκαν πέρυσι αφορούσαν σε :

Θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού (θετικής κυρίως κατεύθυνσης), με καθηγητές Πανεπιστημίων, Διδάκτορες Ερευνητές κ.ο.κ.:
– Επιστήμη της πληροφορικής σήμερα, από Dr Software engineer
– Γνωριμία με τον κόσμο της αστροφυσικής, Dr αστροφυσικής στη NASA
– Το αντικείμενο του Μηχανολόγου Μηχανικού, Dr σε Space Systems, Robotics
– Το αντικείμενο του Χημικού Μηχανικού, Dr Στέλεχος Ελληνικών Πετρελαίων
– Επαγγελματικοί διέξοδοι στην Βιολογία, Dr Molecular Cell Biology
– Γενετική, Dr σε ερευνητικό κέντρο στη Γερμανία
– Γιατί να επιλέξω σήμερα Ιατρικά Επαγγέλματα, Διακεκριμένος Χειρουργός στη Μ.Βρετανία
– Μαθαίνοντας για σχολές Αξιωματικών Αστυνομίας

(“δύσκολα” Θέματα κοινωνικού προβληματισμού):
– Έμφυλες ταυτότητες από Dr Empowerment & Leadership coach
– Εθισμοί και εξαρτήσεις, Dr Κοινωνιολογία Εγκληματολογία
– Συζητώντας με έναν Παραολυμπιονίκη

Θέματα τρέχουσας επικαιρότητας της σχολικής ζωής:
– Διαχείριση άγχους για τις εξετάσεις από Σύμβουλο Ψυχικής Υγείας , Ψυχοθεραπευτή (λίγο πριν τις εξετάσεις)

Οι μαθητές εκτίμησαν ότι το Tipping Point αποτέλεσε κομμάτι από «ένα σύγχρονο σχολείο όπως θα το ήθελαν να είναι».