Dreamers beyond borders in Pau

άξια εκπροσώπηση στα …Πυρηναία!

Στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα Dreamers Beyond Borders το σχολείο μας συμμετείχε εκπροσωπήθηκε σε συνάντηση στο Pau της Γαλλίας από 7 μαθητές και 3 καθηγητές.

Πιο συγκεκριμένα οι: Βασιλάκη Μαρίνα, Ευθυμίου Δώρα, Ιωάννου Αγγελική από τη Β΄Λυκείου και οι Ζώη Νικολίνα, Κέντρου Ναταλία- Ευσταθία, Λώλας Στρατής, Τσελέφης Φώτης συνοδευόμενοι από τους Κούτη Βαρβάρα, Παγώνη Μαγδαληνή και Κονετά Δημήτρη εκπροσώπησαν με ιδιαίτερη επιτυχία το σχολείο μας έχοντας παράλληλα την ευκαιρία να επισκεφθούν τη Ρώμη, την Τουλούζη, το Πω, τα Γαλλικά Πυρηναία και το Biarritz.

Η ομάδα μας παρουσίασε  εργασίες που εκπονήθηκαν το ενδιάμεσο από την προηγούμενη συνάντηση διάστημα  σε θέματα που αφορούν:

• στην παρουσίαση της περιοχής μας
  • στην αποτύπωση της μεταναστευτικής ροής από και προς την Ελλάδα και την Ήπειρο
  • σε σχετική στατιστική έρευνα που υλοποιήθηκε μέσα στο σχολείο μας

και συνεργάστηκαν με μαθητές από το Lycee Honore Baradat, και Elektrenu “Versmes” gimnazija (Λιθουανία ) για τον εμπλουτισμό του υλικού το οποίο θα αποτελέσει την πηγή πληροφοριών για το ηλεκτρονικό παιχνίδι το οποίο θα παραχθεί με την ολοκλήρωση του προγράμματος.

Να επισημανθεί η εξαιρετική φιλοξενία η οποία παρασχέθηκε από τους συνεργάτες μας στο πρόγραμμα την οποία ευελπιστούμε να ανταποδώσουμε στην επερχόμενη συνάντηση του Μαρτίου στην Ελεούσα.

Μακάρι όσα αποκόμισαν οι μαθητές και καθηγητές του σχολείου να βρουν εφαρμογή και απαρχή αλλαγής φιλοσοφίας και στο χώρο του δικού μας σχολείου.