Dreamers Beyond Borders στην Ελεούσα!

Στο πλαίσιο της συμμετοχής μας στο πρόγραμμα Dreamers Beyond Borders το σχολείο μας διοργάνωσε εβδομάδα φιλοξενίας – (συν)-εργασίας 45 μαθητών και εκπαιδευτικών από το σύνολο των  5 εταίρων του (2 από Γαλλία : Pau και La Rochelle, Ιταλία , Λιθουανία και Τουρκία) .

Στο πρόγραμμα δραστηριοτήτων – εργασιών συμπεριλήφθηκαν ανάμεσα σε άλλα:  ¨

1. Δράσεις σχεδιασμένες και υλοποιημένες με τη βοήθεια θεατρολόγων από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες
    1. Συνάντηση, παιχνίδι, συζήτηση με παιδιά πρόσφυγες της δομής φιλοξενίας προσφύγων της Φιλιππιάδας
    2. Θεατρική παράσταση διασκευασμένων αποσπασμάτων από τις Τρωάδες του Ευρυπίδη στα Λιθουανικά, Γαλλικά, Ιταλικά, Τούρκικα, Αγγλικά και Ελληνικά στο χώρο του Αρχαίου Θεάτρου της Δωδώνης
    3. Συζητήσεις σε 6 “ανοικτά τραπέζια” με την τεχνική World café  (Subject: Sharing our lifes with the “other”)
    4. Εργαστήριο με θέμα : Monologues across the Aegean sea – The journey and dreams of unaccompanied refugee children.
    5. Εργαστήριο Project “It could be me – It could be you” : an awareness raising project, targeting the educational community at large, on refugees and human rights using experiential learning, theatre and educational drama techniques.
    6. Εργαστήριο όπου συνθέσαμε το συναισθηματικό χάρτη της Ευρώπης
    7. Δραστηριότητα όπου αξιοποιήθηκε ποίημα Παλαιστίνιου ποιητή έτσι ώστε να αναδειχθεί τοίχος συναισθημάτων Dreamers Beyond Borders
  2. Εργαστήριο και Συναυλία από διεθνούς φήμης solist κιθαρωδούς Yann DUFRESNE & Vanessa DARTIER.οι οποίοι συνοδεύτηκαν από το Rodotopi Guitar Ensemble
  3. Μαθήματα Rafting και κατάβαση του Βοϊδομάτη
  4. Παρουσιάσεις
    1. των σχολείων και των περιοχών τους
    2. Παρουσίαση και συζήτηση από εκπροσώπους της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ για τους πρόσφυγες
    3. Παρουσιάσεις συνταγών όπου συνδυάζονται τεχνικές και υλικά από τις συμμετέχουσες χώρες
    4. στην αποτύπωση της μεταναστευτικής ροής από και προς την Ελλάδα και την Ήπειρο

5. Ξεναγήσεις σε:

1. Χαράδρα του Βίκου
    2. Κάστρο Ιωαννίνων
    3. Μουσείο Αργυροτεχνίας
    4. Λίμνη, Νησί και τα αξιοθέατά του
    5. Αρχαιολογικός χώρος Δωδώνης
    6. Λίμνη Ζηρού
    7. Πάργα

Οι εκπαιδευτικοί της παιδαγωγικής ομάδας του έργου και η διεύθυνση του σχολείου θέλουμε να ευχαριστήσουμε όσους συνετέλεσαν στη διεξαγωγή μίας εξαιρετικής εβδομάδας κινητικότητας. Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στους γονείς και τις οικογένειες των μαθητών μας οι οποίες απέδειξαν το βαθύ πνεύμα φιλοξενίας το οποίο τους διακατέχει.

Μακάρι όσα αποκόμισαν οι μαθητές, γονείς και καθηγητές του σχολείου να βρουν εφαρμογή και απαρχή αλλαγής φιλοσοφίας  στο χώρο του σχολείου μας.

Επιλεγμένες φωτογραφίες και slideshow θα αναρτηθούν αφού η ομάδα μαθητών μας τις επεξεργαστεί. Για όποιον επιθυμεί να προμηθευτεί πακέτο φωτογραφιών από τους Λιθουανούς μαθητές – “δημοσιογράφους” , video της συναυλίας (για την οποία ευχαριστούμε τον επαγγελματία φωτογράφο πατέρα μαθητή μας κ.Κωλέτση ο οποίος προσφέρθηκε να videoσκοπίσει), φωτογραφίες από την κατάβαση του Βοιδομάτη (rafting)  να επικοινωνήσει με τον Δημήτρη Κονετά στο dkonetas@yahoo.com ή/και  στο σχολείο.

Slideshow από δραστηριότητες:

Δευτέρα: