Στη στέγη Αυτιστικών ατόμων Ελένης Γύρα

Την Τετάρτη 20/11 αντιπροσωπεία μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών από την ομάδα του προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω» του σχολείου παρέα με την ομάδα ενεργού πολιτειότητας των Pagouristas επισκεφτήκαμε τη Στέγη Αυτιστικών Ατόμων Ελένης Γύρα στη Ζίτσα.

Κατασκευάσαμε σαπούνια και στολίδια για το bazaar τους αλλά κυρίως μοιραστήκαμε χρόνο μαζί με τα “παιδιά” της στέγης. Όπως εύλογα διατύπωσαν οι μαθήτριες την επόμενη ημέρα προς το σύνολο των συμμαθητών τους:

“Αρχικά σοκαριστήκαμε, συγκινηθήκαμε, γελάσαμε, κλάψαμε αλλά περάσαμε όμορφα γιατί αισθανθήκαμε ότι προσφέραμε. Τα “παιδιά” της στέγης μας έδειξαν με τον τρόπο του το καθένα πόσο χαρά πήραν από την επίσκεψη και παρότι ήμαστε πιεσμένοι από τις υποχρεώσεις του Λυκείου προτείνουμε σε όλους τους συμμαθητές μας να κάνουν κάτι ανάλογο. Το πιο δυνατό συναίσθημα ήταν όταν δεν μας άφηναν να φύγουμε … Είναι σίγουρο ότι θα ξαναπάμε…”.