Δράση του προγράμματος «Εγώ και Εσύ μαζί»

Το σχολείο μας μετέχει στο πρόγραμμα του Ελληνικού Τμήματος της Διεθνούς Αμνηστίας «Εγώ και Εσύ μαζί: Εκπαίδευση στα Ανθρώπινα Δικαιώματα». Στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων που υλοποιούνται συμπεριλαμβάνεται διαδικτυακή εκδήλωση που διοργανώνεται από το Ελληνικό Τμήμα της Διεθνούς Αμνηστίας, με θέμα «17+1 Ερωτήματα για την Ισότητα Φύλων: Μαθητές και Μαθήτριες από όλη την Ελλάδα συζητούν». Οι μαθητές τις προηγούμενες εβδομάδες είχαν κληθεί να θέσουν σχετικά ερωτήματα και αυτά θα απαντηθούν την Τρίτη 30/03/2021 και ώρα 18.00-20.00. Προσκεκλημένοι να παρακολουθήσουν είναι τόσο οι ίδιοι οι μαθητές όσο και οι κηδεμόνες και οι εκπαιδευτικοί τους.

Σύνδεσμοι για να παρακολουθήσετε:

Στο Facebook:  ΕΔΩ  https://www.facebook.com/events/2905259473078010/

Στο site της Διεθνούς Αμνηστίας: ΕΔΩ

Προσκεκλημένοι/ες Ομιλητές/ριες:

Τριανταφυλλιά Βράνα, εκπαιδευτικός θεολόγος και καθηγήτρια Αγγλικών στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο Μούδρου Λήμνου

Υβόν Κοσμά, διδάκτορας Κοινωνιολογίας, επίκουρη καθηγήτρια στο Αμερικάνικο Κολλέγιο Θεσσαλονίκης

Μάνια Μπικώφ, πτυχιούχος ΤΕΦΑΑ, ιδιοκτήτρια και διεθνής εκπαιδεύτρια Lifeguard Hellascofounder εθελοντικού οργανισμού διάσωσης SafeLife, τριαθλήτρια

Κορίνα Πετρίδη, δημοσιογράφος

Χάρης Τζωρτζάκης, ηθοποιός

Μαίρη Χιόνη, υπεύθυνη Αγωγής Υγείας Β΄/βάθμιας εκπαίδευσης στην Α΄ Αθήνας, επιστημονική συνεργάτης Orlando LGBT+ ψυχική υγεία χωρίς στίγμα

Το πρόγραμμα υλοποιείται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων σε επιλεγμένα σχολεία της Ελλάδας και της Κύπρου έχοντας ως στόχο να φέρει τα ανθρώπινα δικαιώματα στις σχολικές τάξεις, στο παιχνίδι στην αυλή του σχολείου και στο σπίτι, καλλιεργώντας στάσεις και συμπεριφορές σεβασμού και υπεράσπισης των ανθρώπινων δικαιωμάτων. Παράλληλα, καλλιεργείται μία συλλογική εκπαιδευτική συνείδηση κατανόησης και σεβασμού των δικαιωμάτων του ανθρώπου και να καθοδηγήσει την εκπαιδευτική κοινότητα στο πλαίσιο των αξιών και των αρχών των αναπαλλοτρίωτων ανθρώπινων δικαιωμάτων, έτσι ώστε η συμπερίληψη, η ένταξη, η ανοχή και ο σεβασμός στη διαφορετικότητα να αποτελούν τις ασφαλιστικές δικλείδες ενάντια στον εκφοβισμό, τις διακρίσεις και τον ρατσισμό.