Λαμπαδηδρομία για την αιμοδοσία!

Το σχολείο μας σε συνεργασία με τους Συλλόγους και τους Φορείς Εθελοντών Αιμοδοτών Ιωαννίνων,  και με τα σχολεία του Δικτύου για τον εθελοντισμό, την αλληλεγγύη και την ενεργό πολιτειότητα «Νοιάζομαι και Δρω», την Πανελλήνια Ομοσπονδία Εθελοντών Αιμοδοτών, τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό, τον Σύλλογο Θαλασσαιμίας Ηπείρου και τις Υπηρεσίες Αιμοδοσίας των δύο Νοσοκομείων της πόλης των Ιωαννίνων,  θα συμμετάσχει σε μεγάλη εκστρατεία ενημέρωσης γύρω από την εθελοντική αιμοδοσία και τη δωρεά μυελού των οστών, η οποία θα διαρκέσει ένα χρόνο και θα κορυφωθεί τον τελευταίο μήνα της σχολικής χρονιάς 2019-2020, από την 14η Μαΐου έως και την 14η Ιουνίου που γιορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα του Εθελοντή Αιμοδότη.

Το εγχείρημα θα περιλαμβάνει ομιλίες, βιωματικές δράσεις, γκράφιτι σε σχολεία και κοινόχρηστους χώρους, διαγωνισμό αφίσας και ζωγραφικής, παραγωγή έντυπου και ηλεκτρονικού ενημερωτικού υλικού, συμμετοχή στην  Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία των Εθελοντών Αιμοδοτών, ανοιχτές αιμοληψίες καθώς και ταυτοποίηση δοτών μυελού των οστών.

Την Τετάρτη, 18 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε στα Γιάννενα, με τη συμμετοχή και μαθητών του σχολείου μας, η 17η Πανελλήνια Λαμπαδηδρομία των Εθελοντών Αιμοδοτών που θα σηματοδοτήσει και την έναρξη του μεγάλου μας εγχειρήματος με τίτλο: «Νοιάζομαι και Δρω» για τον συνάνθρωπο!

Η διαδρομή ξεκίνησε στις 10.30 από το Νοσοκομείο «ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑ» και κατέληξε στην κεντρική πλατεία των Ιωαννίνων, στο κτίριο της Περιφέρειας Ηπείρου, όπου μοιράστηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες ενημερωτικό υλικό για την Εθελοντική Αιμοδοσία και τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης .

Κύριοι σκοποί της Πανελλήνιας Λαμπαδηδρομίας είναι η διάδοση της ιδέας της εθελοντικής αιμοδοσίας, η συλλογή και η προσφορά αίματος στον άγνωστο συνάνθρωπό μας με τελικό στόχο να γίνει η χώρα μας αυτάρκης σε αίμα και παράγωγά του από εθελοντικά προσφερόμενο αίμα.

Το εντυπωσιακό είναι ότι ως συνέχεια των δράσεων μας αποφασίστηκε να υποβληθεί σχέδιο ψηφίσματος των σχολείων του δικτύου «ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ και ΔΡΩ» Ιωαννίνων
– προς τη Γ.Σ. των Η.Ε. – για την αναθεώρηση των υποστόχων του 3ου από τους 17 Στόχους
για τη Βιώσιμη Ανάπτυξη και την Αειφορία του πλανήτη μας, ζητώντας να συμπεριληφθεί η προσπάθεια ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης του πληθυσμού σε όλες τις χώρες της γης για την Εθελοντική Αιμοδοσία και την προσφορά Μυελού των Οστών.

Διαβάστε το προτεινόμενο ψήφισμα εδώ