Περάσματα

Το Λύκειο Ελεούσας στο πλαίσιο της επιδιωκόμενης εξωστρέφειας και της ανάπτυξης μίας διαφορετικής κουλτούρας  ξεκίνησε συνεργασία με το «Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση».  Συγκεκριμένα σχεδιάστηκαν και υλοποιήθηκαν από κοινού δράσεις από στελέχη του δικτύου μαζί με τις  ομάδες των μαθητών και καθηγητών που συμμετείχαν στο εγκεκριμένο πρόγραμμα εθελοντισμού, αλληλεγγύης και ενεργού πολιτειότητας «Νοιάζομαι και Δρω» .

Μία από τις σημαντικότερες κοινές δράσεις που υλοποιήθηκαν ήταν ένα βιωματικό παιχνίδι της Ύπατης Αρμοστείας, τα «Περάσματα».  Το συγκεκριμένο «παιχνίδι» βασίζεται στη μέθοδο της προσομοίωσης επιτρέποντας στους συμμετέχοντες να βιώσουν γεγονότα και καταστάσεις που αντιμετωπίζουν οι πρόσφυγες στην προσπάθειά τους να βρουν ασφαλές καταφύγιο σε μια άλλη χώρα.

Με τη συμμετοχή τους στο παιχνίδι «Περάσματα» οι  συμμετέχοντες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο κλήθηκαν να βιώσουν τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι πρόσφυγες εγκαταλείποντας την πατρίδα τους για ένα αβέβαιο μέλλον.

• Συνειδητοποίησαν  τις αιτίες και τις συνέπειες του ξεριζωμού αλλά και την αλληλουχία γεγονότων που οδηγούν τους πρόσφυγες σε άλλη χώρα.
  • Υιοθέτησαν μια στάση αποδοχής των προσφύγων και να σκεφθούν πιθανές λύσεις στα προβλήματά τους, ιδιαίτερα σε σχέση με την ένταξή τους στη χώρα ασύλου.
  • Κινητοποιήθηκαν έτσι ώστε να ευαισθητοποιήσουν με τη σειρά τους και τον κοινωνικό τους περίγυρο (φίλοι, οικογένεια, τοπική κοινότητα) υπέρ των προσφύγων.

Περισσότερα για το παιχνίδι μπορούν να αναζητηθούν στο: https://www.unhcr.gr/fileadmin/Greece/mathitikosDiagonismos/Passages/PASSAGES_GREEK_FINAL.pdf

Από το 2016 τα “Περάσματα” εντάχθηκαν στο Πρόγραμμα “κι αν ήσουν εσύ;” και υλοποιούνται σε συνεργασία με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Το Πρόγραμμα “κι αν ήσουν εσύ;”  για μαθητές έχει εγκριθεί από το Υπουργείο Παιδείας (έγκριση στο:

http://www.theatroedu.gr/Portals/38/main/images/stories/files/Programs/RightsRefugees/2016_12_2%20EgkrisiYpourgeiouKiAnIsoynEsy.pdf ) και υλοποιήθηκε δωρεάν στο σχολείο μας.

Να σημειωθεί ότι το βιωματικό παιχνίδι δεν έχει ξαναεφαρμοστεί σε κάποιο σχολείο στην Ήπειρο. Μέσα στις προϋποθέσεις εφαρμογής του είναι και το να έχει προηγηθεί σχετική εκπαίδευση καθηγητών του σχολείου (Ελένη Ρίζου και Δημήτρης Κονετάς για το Λύκειο μας).

Στη διεξαγωγή του συμμετείχε ειδική ομάδα στελεχών του Δικτύου Θέατρο στην Εκπαίδευση (οι θεατρολόγοι Γιώργος Μπεκιάρης και Πάνος Βασιλόπουλος στη δικιά μας περίπτωση τους οποίους και ευχαριστούμε).

Με δεδομένη την επιθυμία συνεργασίας με το Γυμνάσιο Ελεούσας και τη δυσκολία να ξαναϋλοποιηθεί στα Γιάννενα η δράση, προσκλήθηκαν καθηγητές και μαθητές από τις αντίστοιχες ομάδες εργασίας του «Νοιάζομαι και Δρω» και από το συναύλειο σχολείο μας να συμμετάσχουν.

Οι φωτογραφίες και τα σχετικά video δίνουν μία μικρή γεύση από τη σημαντική αυτή εμπειρία των συμμετεχόντων μαθητών και καθηγητών.

Στο οπτικοακουστικό υλικό (videos και εικόνες)  έχετε πρόσβαση μέσω της προστατευμένης με κωδικό σελίδας “γωνιάς” του ιστοχώρου. Για τον κωδικό επικοινωνείστε με τη γραμματεία του σχολείου, με τους υπεύθυνους καθηγητές ή μέσω της φόρμας επικοινωνίας στην επικοινωνία   http://lyk-eleous.ioa.sch.gr/multimedia-password-protected/

Δείτε επίσης και σχετικά βίντεο από τη δράση:

Πρoστατευμένο: Βίντεο 1. Περάσματα

Πρoστατευμένο: Βίντεο 2. Περάσματα