Αρχείο ημέρας 01/06/2017

Κύπελλο Ping-pong 2017

Την τελευταία μαθημάτων στης σχολικής χρονιάς 2016-2017 μετά τις παρουσιάσεις των  των ερευνητικών εργασιών διεξήχθη Κύπελλο Ping Pong αξιοποιώντας το νέο τραπέζι. Να σημειωθεί ότι πρόσφατα το σχολείο μας έχει αναβαθμίσει τον αθλητικό εξοπλισμό ? χάρη και στη βοήθεια του Δήμου Ζίτσας. Αυτός όμως αξιοποιείται χάρη στο μεράκι της γυμνάστριάς μας, Βάνας Κούτη, από μαθητές και καθηγητές.

Στην ημερίδα Ping Pong συμμετείχαν 24 μαθητές και σε αγώνες «επίδειξης» οι καθηγητές (Ελένογλου, Κούτη, Κονετάς).

Τελικός νικητής στο κύπελλο των μαθητών ο Τάσος Κοσμέρης και από τον αγώνα των  καθηγητών  ο ? ελληνικός αθλητισμός (αν κρίνουμε και από το video αρχείου-ντοκουμέντο το οποίο ακολουθεί)!

Μόρια σχολείων

Αφορά τα μόρια που αναλογούν σε κάθε σχολείο Δευτεροβάθμιας σε όλη την Ελλάδα

Συγκεντρωτικές πληροφορίες με τα μόρια και τα ιδιαίτερα στοιχεία για κάθε πόλη και χωριό καθώς και τα είδη των σχολείων . Μπορείτε να δείτε τις διευθύνσεις των Διευθύνσεων της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα καθώς και τις περιοχές μετάθεσης με το ποιες πόλεις και χωριά περιλαμβάνονται σε κάθε μια απ’ αυτές. Για κάθε οικισμό πληροφορίες για: την απόσταση από την έδρα της διεύθυνσης, τις Μονάδες Δυσμενών Συνθηκών (μόρια), το τι είδους και πόσα σχολεία έχει καθώς και τον πληθυσμό που έχει (απογραφή 2011) και το υψόμετρο που βρίσκεται.

Τα στοιχεία . ΔΕΝ είναι ΕΠΙΣΗΜΑ αλλά σίγουρα είναι ΕΓΚΥΡΑ (με την επιφύλαξη τροποποιήσεων ).
Όλα τα υλικά είναι διαθέσιμα σ’ όποιον θέλει να τα χρησιμοποιήσει. Καλό θα ήταν να αναφέρει όμως ότι προήρθαν από τη σελίδα που δημιούργησε ο κ. Δημήτρης Μαλλιαρός   στο http://malliaros.bplaced.net/home.php

Η χρήσιμη εφαρμογή  βρίσκεται ΕΔΩ

Νέα νομοθεσία για εκδρομές

Από το Μάρτη του 2017 έχουν τροποποιηθεί οι διατάξεις που αφορούν στις σχολικές εκδρομές – εκπαιδευτικές επισκέψεις μαθητών και μαθητριών Δημόσιων και Ιδιωτικών σχολείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εντός και εκτός της χώρας.

Τις κείμενες διατάξεις μπορείτε να προσπελάσετε στον ιστοχώρο του ΥΠΠΕΘ εδώ.