Γαλλοφωνία… 3η συνεχή συμμετοχή μας!

Το ΓΕ.Λ. Ελεούσας συμμετέχει για 3η συνεχή χρονιά στην εκδήλωση για τη Γαλλοφωνία!!!

Μήνας Γαλλοφωνίας ο Μάρτιος με κορύφωση των εκδηλώσεων από τις 13 έως 24. Η Ελλάδα ως γνωστόν είναι πλήρες μέλος της Γαλλοφωνίας από το 2006. Το 2007 υπογράφει με το Διεθνές Οργανισμό Γαλλοφωνίας τη «συμφωνία για την προώθηση των σκοπών της Γαλλοφωνίας και την προώθηση της Γαλλικής γλώσσας», συμφωνία που ανανεώνεται το 2011 και περιέχει την «εφαρμογή πολυετούς προγράμματος επιμόρφωσης στη γαλλική γλώσσα της διοίκησης της Ελληνικής Δημοκρατίας». Επίσημα, ως Διεθνής Ημέρα Γαλλοφωνίας, επελέγη από το 1998 η 20η Μαρτίου, εις ανάμνηση της υπογραφής της Συνθήκης Ίδρυσης του Διακυβερνητικού Γραφείου Γαλλοφωνίας στο Νίγηρα στις 20/3/1970. Η ημέρα αυτή γιορτής αφιερωμένη στη γαλλική γλώσσα, ενώνει περισσότερα από 300 εκατομμύρια ομιλητές ανά τον κόσμο και περίπου 890 εκατομμύρια ανθρώπων που ζουν στα 80 κράτη και κυβερνήσεις της Διεθνούς Οργάνωσης Γαλλοφωνίας. Αυτό αποτυπώνεται εύστοχα- από τον ποιητή, συγγραφέα, πολιτικό και μέλος της Γαλλικής Ακαδημίας-Leopold Senghor σε μια φράση κλειδί: «La Francophonie, c?est cet Humanisme integral, qui se tisse autour de la terre» (η Γαλλοφωνία, είναι αυτός ο απέραντος Ανθρωπισμός που καλύπτει με τον ιστό του όλη τη γη).

Στην Ελλάδα, δράσεις πραγματοποιούνται στις μεγάλες πόλεις και στην επαρχία, υποστηριζόμενες κυρίως από εκπαιδευτικούς και γαλλόφωνους πολίτες με τη βοήθεια όλων των γαλλόφωνων πρεσβειών και προξενικών αρχών. Επίσης, άλλη μια σπουδαία δράση είναι ο διαγωνισμός για τη γαλλοφωνία, που γίνεται κάθε χρόνο στα σχολεία όλων των βαθμίδων, με διαφορετικό θέμα κάθε φορά. Για το σκοπό λοιπόν αυτό  διοργανώνεται και στα Γιάννενα εκδήλωση για την Γαλλοφωνία με πρωτοβουλία της  Συμβούλου της γαλλικής γλώσσας κ. Νάτση Χάιδως. Ένα ταξίδι μέσα από τη λογοτεχνία, μ? ένα ??Μαραθώνιο Ανάγνωσης για τη Γαλλοφωνία??, γιατί η γλώσσα δεν είναι απλά ένα μέσο επικοινωνίας, αλλά μορφωτικό αγαθό, προϊόν πολιτισμού που καλλιεργεί διαπολιτισμική συνείδηση και προωθεί τη φιλαναγνωσία. Για τον ??Μαραθώνιο Ανάγνωσης?? 2015 επελέγη από την οργανωτική επιτροπή το έργο του Βίκτωρα Ουγκώ, «Η Παναγία των Παρισίων», για το 2016 «Κουβέντες και άλλες Ιστορίες» του Ζακ Πρεβέρ και για το 2017 «Διηγήματα Ανατολής» της Μαργαρίτας Γιουρσενάρ. Έντονη παρουσία στο Μαραθώνιο Ανάγνωσης έχει και το Σχολείο μας με αναγνώστες μαθητές και μαθήτριες της Α΄ και Β΄ τάξης, τον Δ/ντή κ. Νικόλαο Παππά, την καθηγήτρια Γαλλικής καθώς  και εκπαιδευτικούς άλλων ειδικοτήτων. Στον Μαραθώνιο συμμετέχουν συνήθως 230-250 άτομα, μεταξύ των οποίων Δήμαρχοι, προιστάμενοι εκπ/σης, πρόξενοι, συγγραφείς, ποιητές, καθηγητές πανεπιστημίου, δημοσιογράφοι, σχολικοί σύμβουλοι, φοιτητές και κυρίως εκπαιδευτικοί και μαθητές α/θμιας και β/θμιας εκπ/σης. Η εκδήλωση διαρκεί περίπου πέντε ώρες, από τις 11.00 π.μ. έως τις 17.00 μ.μ. και πραγματοποιείται στο φιλόξενο και επιβλητικό χώρο της Ζωσιμαίας Δημόσιας Ιστορικής Βιβλιοθήκης Ιωαννίνων. Στην οργανωτική επιτροπή συμμετέχει κάθε χρόνο η καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας του Σχολείου μας κ. Κοντούρη Αννίκα.

Μπορείτε να θα έχετε πρόσβαση σε φωτογραφικό υλικό από τις εκδηλώσεις   μέσω της προστατευμένης με κωδικό σελίδας «γωνιάς» του ιστοχώρου ΕΔΩ.  Για τον κωδικό επικοινωνείστε με τη γραμματεία του σχολείου, με τους υπεύθυνους καθηγητές ή μέσω της φόρμας επικοινωνίας.