Πετάμε ψηλά εν μέσω καραντίνας…

Ο κορωνο-ιός δεν έχει καταφέρει να σταματήσει όλες τις λειτουργίες του σχολείου. Στο πλαίσιο

• της υλοποίησης του διασχολικού προγράμματος «Πιο ψηλά και από τα αεροπλάνα» του 7ου ΓΕΛ Ιωαννίνων, του 9ου ΓΕΛ Καρδαμιτσίων και του ΓΕΛ Ελεούσας,
  • της συνεργασίας και φέτος με το Tipping Point https://www.thetippingpoint.org.gr/ και
  • της εγκεκριμένης συμμετοχής μας στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας ACSTAC Anatolia College Science and Technology Annual Conference

συνεχίζουμε ακάθεκτοι τη συνεργασία μας για την επίτευξη του στόχου μας.

Η βασική ιδέα είναι να ανεβάσουμε στα 30.000 μέτρα υψόμετρο πάνω από την επιφάνεια της γης ένα δικό μας μπαλόνι με τον κατάλληλο εξοπλισμό (ηλεκτρονικά, αισθητήρες, κάμερες, Module επικοινωνίας κλπ) που θα φωτογραφίζει τη γη από ψηλά σε όλο το ταξίδι του και θα καταγράφει διαρκώς δεδομένα και μετρήσεις που θα αφορούν μεταξύ άλλων και τη σύσταση του ατμοσφαιρικού αέρα. Στη συνέχεια όταν αποχωριστεί ο εξοπλισμός από το μπαλόνι θα κάνει πτώση με αλεξίπτωτο ώστε να καταφέρουμε να τον ανακτήσουμε και πάλι στο έδαφος.

Οι μαθητές κατά την εξέλιξη του project αποκτούν  κάποιες βασικές γνώσεις (θεωρητικές και πρακτικές κυρίως) σε πολλά επιμέρους αντικείμενα (STEM) που αποτελούν και τη βάση υλοποίησης του project μας. (Φυσική, Χημεία της ατμόσφαιρας, Ηλεκτρονικά, προγραμματισμός, Σχεδίαση 3D μοντέλων, Μετεωρολογία κλπ).

Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει στο Δήμο Ζίτσας χωρίς τη χρηματοδότηση του οποίου δύσκολα θα μπορούσαμε να προχωρήσουμε στην υλοποίηση του εγχειρήματός μας.

Την Πέμπτη 26 Μάρτη εν μέσω καραντίνας συναντηθήκαμε διαδικτυακά – ο καθένας από το σπίτι του με  με τον Γιάννη Μυρσινιά, φοιτητή τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ και βασικό μέλος της ομάδας BEAM – Beyond Earth Aristotle Missions η οποία είχε βραβευθεί σε αντίστοιχο διεθνή διαγωνισμό και εκπονεί στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης παρόμοιο project.  Οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των 3 σχολείων (Νίκος Μαρέτας, Γιώργος Σκαργιώτης και Δημήτρης Κονετάς) καταχώρισαν ερωτήσεις πάνω στις οποίες ο μέντορας Γιάννης Μυρσινιάς προσέθεσε την εμπειρία της ομάδας BEAM.

Ευχαριστούμε τo Tipping Point και το στέλεχος του – Ηλιάνα Αγκόρα – που μετά από τις εβδομαδιαίες τηλεδιασκέψεις με επιτυχημένους επαγγελματίες στο πλαίσιο του σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού αυτή τη φορά μας έδωσε τη δυνατότητα να αυξήσουμε τις πιθανότητες επιτυχούς ολοκλήρωσης του εγχειρήματος των 3 σχολείων.