Η Επικοινωνία μαθητών- καθηγητών δεν σταματά από ιούς!!!

Στάλθηκε σχετικό μήνυμα προς όλους τους κηδεμόνες των μαθητών της Α΄και Β΄Λυκείου

Στο επόμενο διάστημα -ακόμα και κατά τη διάρκεια των «διακοπών του Πάσχα» – θα δοθεί η δυνατότητα σε όποιους ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε:

• Ενημερώσεις
    • Θα ξεκινήσουμε από το πώς φτιάχνουμε το βιογραφικό μας (αναφορά και στην ευρωπαϊκή επίσημη σχετική πλατφόρμα) . Σχεδιάζεται σχετική παρουσίαση για την οποία θα ενημερωθείτε με σχετικό email έτσι ώστε να εκδηλώσετε ενδιαφέρον .
    • Σε θέματα χρήσης υπολογιστών (όπως η δημιουργία συννεφόλεξων, η δημιουργία ψηφιακών puzzle, διαδικτυακά ερωτηματολόγια στο «σύννεφο» κ.ο.κ.). Αυτά θα διεξαχθούν ανάλογα με την αντίστοιχη εκδήλωση ενδιαφέροντος.
  • Το σχολείο μας συμμετέχει από πέρυσι στο πρόγραμμα Tipping Point έχοντας διεξάγει ήδη πολλές τηλεδιασκέψεις με ειδικούς με διαφορετικά επαγγελματικά profil (Καθηγητές Πανεπιστημίου, Χειρουργός, Προγραμματιστές, Αστροφυσικούς, Οικονομολόγους, Managers, Μηχανολόγους, Βιολόγους, Αξιωματικούς, Chef, Ιατρούς, …) Ενδεικτικά μπορείτε να προσπελάσετε και την περυσινή σχετική καταχώρηση στην ιστοσελίδα του σχολείου http://lyk-eleous.ioa.sch.gr/tippingpoint/. Προφανώς αν εκδηλωθεί ενδιαφέρον θα προγραμματιστούν και άλλες σχετικές τηλεδιασκέψεις.
  • Με τις τρέχουσες συνθήκες όμως έχουν δημιουργηθεί νέες ανάγκες των μαθητών τις οποίες αν υπάρξει ενδιαφέρον θα προσπαθήσουμε να καλύψουμε με τηλεδιασκέψεις σε νέες θεματικές όπως:
    • Ψυχολογία: Κορωνοϊός, εφηβεία, εγκλεισμός, διαχείριση άγχους και φροντίδα της ψυχικής μας υγείας, διατροφικές συνήθειες και ψυχολογία.
    • Ψηφιακές δεξιότητες:Αναπροσαρμογή της καθημερινότητας στον ψηφιακό κόσμο, Ψηφιακά εργαλεία και εκπαίδευση, Εξέλιξη ψηφιακών δεξιοτήτων.
    • Αλλαγές – μία διαθεματική προσέγγιση:Η ζωή μετά τον COVID-19, Αλλαγές στην κοινωνία και την οικονομία, Επιστήμες και επαγγέλματα του μέλλοντος.
  • Σε συνέχεια της συνεργασίας με το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση όπου έχουμε κάνει πληθώρα σχετικών εκδηλώσεων στο σχολείο σχεδιάζουμε τη συνέχεια των δράσεων και με “Βιωματικά” εξ αποστάσεως σεμινάρια/εργαστήρια για μαθητές (πχ με δημιουργική γραφή, ζωγραφική, κόμικ, σλόγκαν κ.ά.).
  • Τέλος συνεχίζονται οι δράσεις στο πλαίσιο προγραμμάτων στα οποία συμμετέχει το σχολείο. Για παράδειγμα ήδη έχουν γίνει τηλεδιασκέψεις στο πλαίσιο του διασχολικού προγράμματος «Πιο ψηλά και από τα αεροπλάνα» και της εγκεκριμένης συμμετοχής μας στο 7ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης & Τεχνολογίας ACSTAC που υλοποιούμε σε συνεργασία με το 7ο ΓΕΛ Ιωαννίνων, το 9ο  ΓΕΛ Καρδαμιτσίων, (πληροφορίες και στο:
    http://lyk-eleous.ioa.sch.gr/tilediaskepsi-diastimiki_01/  και
  • προγραμματίζονται άλλες στις επόμενες ημέρες στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ (το οποίο ήδη πήρε παράταση) και του προγράμματος Ενεργού Πολιτειότητας «Νοιάζομαι και Δρω» .

Καθένα από τα παραπάνω είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και οι συναντήσεις θα πραγματοποιηθούν μόνο αν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον και ασφαλώς δεν είναι υποχρεωτικές!

Παρακαλούνται οι κηδεμόνες  να απαντήσουν στην παρακάτω φόρμα bit.ly/LA_egkrisikidemona συμπληρώνοντας μόνο το ονοματεπώνυμο, το email του/της μαθήτριας- μαθητή  καθώς και την έγκρισή τους να  συμμετάσχει (σε όσες επιθυμεί) από τις σχεδιαζόμενες συναντήσεις σύγχρονης τηλεκπαίδευσης.

Ελπίζοντας στην άμεση ανταπόκρισή σας στη συμπλήρωση της φόρμας, bit.ly/LA_egkrisikidemona

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση,

Δημήτρης Κονετάς

Μηχ/κός Η.Υ. & Πληροφορικής